Terapeutická výprava do Rakouska

Publikováno: 21. 09. 2016

sigmund-freud-photoMinulý rok byl pro naši potápěčskou skupinu opravdu náročný. Přes pevné vedení a otcovský přístup pana V se ani nám nevyhnula řada traumatizujících zážitků v podobě svateb, narození dítěte, rozvodů, nákupů a následných rekonstrukcí rodinných nemovitostí, atd. Proto všichni členové týmu s radostí uvítali výjezd do Rakouska zaměřený na rekonvalescenci, sbírání sil a opětovné hledání ztracených životních priorit.

Již letmý pohled na zdecimovaný tým kdysi elitních hloubkových potápěčů ale jasně ukazoval, že je zapotřebí opravdu účinných metod, které vzpruží znavené tělo i mysl.

102_4934

 

 

 

 

 

 

 

foto: pan Sparow v roce 2015

IMG-20160920-WA0006

 

 

 

 

 

 

 

 

 

foto: pan Sparow v roce 2016

 

Po zralé úvaze jsme tentokrát nevsadili na účinné výcvikové metody J. Tatzla.

Soldiers take part in ext

 

 

 

 

 

 

 

foto: výcvikový tábor pana Tatzla – cerekev 2013

Dokonce jsme nepoužili ani terapeutickou bábovku paní Ž osvědčenou při řešení problémů menšího rozsahu. Rozhodli jsme se pro použití hlubokých transformačních metod založených na postupech Sigmunda Freuda. Dílo S.Freuda jednoho z čelních psychologů 20. století a zakladatele moderni psychoterapie, je obecně známo. S.F. Považoval veškeré lidské snažení za různé fomy boje jedinců o sexuální dominaci. Málo kdo však ví, že se ve svých pracech významně zabýval i psychologií hloubkových potápěčů. Jeho kniha z roku 1908 nazvaná „Long decompression and depression“ a obzvláště její přepracované vydání z roku 1912 nazvané „Sexual frustration of divers in hyperbaric chambers“ ve své době významným způsobem posunuly výzkum takových fyziologických jevů jako jako je dusíková narkóza, HPNS nebo kyslíková toxicita.

h-diver.2

 

 

 

 

 

 

foto: S.Freud při svých výzkumech, rok 1911, své pocity po 14 denním pobytu v těžkém skafandru vyjádřil slovy – cítím se sám

 

Připomeňme si hlavní teze S. Freuda:

1. Základem každé potápěčské skupiny je tzv. Alfa diver, v některé literatuře také nazývaný push diver. V jiných potápěčských skupinách plní tuto úlohu lidé jako je například Andrew Georgitis nebo Jarod Jablonski. V naší skupině tuto funkci dlouho zastávala paní Ž. Nyní ji zastává Aleš. K.

WP_20160918_004

 

 

 

 

 

 

 

 

 

foto: alfa/push diver-Aleš K.

Zpravidla se jedná o fyzicky velmi vyvinutého jedince, který svými fyzickými výkony předčí zbytek skupiny. Dle Freuda se mladí členové týmu snaží dosáhnout jeho kvalit, čímž dochází k dynamickému rozvoji skupiny. Zkušený alfa diver předčí ostatní především silou, zkušenostmi a znalostmi, ale mladí jedinci s ním neustále soupeří, čímž stále zvyšují své schopnosti.Tento stav však pozitivně působí i na tzv. alfa -divera, který se pomocí různých metod, např. inhalace kyslíku po ponoru snaží udržet svůj náskok před zbytkem týmu.

20150516_163808

 

 

 

 

 

 

 

 

 

foto: mladí jedinci, kteří se snaží soupeřit s alfa diverem

2.V každé potápěčské skupině se najdou i jedinci, kteří nemají žádné ambice s alfa–diverem soupeřit. I tito členové potápěčského týmu jsou však velmi důležití, uplatní se především při drobných opravách výstroje, servisech automatik, logistickém zabezpečení ponorů, atp.

WP_20160918_007

 

 

 

 

 

foto: jedinci, kteří s alfa diverem nesoupeří

 

3.Dle třetí teze S. Freuda je základem štěstí v potápěčském týmu braní drog ve skupině. To je praxe, kterou ve skupině úspěšně používáme již léta a velmi se nám osvědčila.

4.Terapeutická cvičení tzv. konstelace, kdy potápěč pomocí navijáku a vodící šňůry vyjádří své problémy především ve vztazích k okolnímu světu jsou často velmi podceňovanou součástí společných aktivit. Taková cvičení  pod dozorem zkušeného potápěče, kterému je možné se svěřit se všemi obavami a starostmi dokáží uvolnit mnohé blokády a těžkosti v mysli.

102_3201

 

 

 

 

 

 

 

foto: terapeutické konstelace pod dozorem zkušeného potápěče, foto archiv 2013

5.Konečně pátou a dle některých psychologů nejdůležitější zásadou S.Freuda je tzv. terapeutický kruh. Při aplikaci v potápěčské skupině se potápěči seskupí na hladině v kruhu a navzájem vyjádří své pocity a dají si vzájemnou zpětnou vazbu. Po té, co vyjádří své pocity se zanoří do hloubky 50m a pomocí dusíku se zbaví všech zbytků traumatizujících zážitků ze světa nad hladinou

WP_20160918_067

 

 

 

 

 

foto: terapeutický kruh na hladině Atterse

 

Tyto metody nejsou v potápěčské komunitě příliš známy, proto doufáme, žetyto znalosti a postupy obohatí potápěčskou komunitu a povedou ke zvýšení bezpečnosti při technickém potápění.